تبلیغات
خبری - افزایش حوادث آسانسور در تهران

افزایش حوادث آسانسور در تهران

نویسنده :نوین رمزی
تاریخ:دوشنبه 26 دی 1390-03:00 ب.ظ
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری 125، شمار اینگونه حوادث در 9 ماه امسال 2564 مورد بوده است در حالیکه در مدت مشابه پارسال 1976 حادثه آسانسور رخ داده است....به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری 125، شمار اینگونه حوادث در 9 ماه امسال 2564 مورد بوده است در حالیکه در مدت مشابه پارسال 1976 حادثه آسانسور رخ داده است.

این حوادث در 9 ماه سال گذشته تنها یک قربانی داشت در حالی که امسال در همین مدت قربانیان حوادث آسانسور پنج برابر شد.

همچنین شمار آسیب دیدگان در حوادث آسانسور در فاصله ماه های فروردین تا آذر امسال 22 نفر بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 11 نفر کاهش یافته است.

آتش نشانان تهران در 9 ماه امسال موفق شدند 4785 نفر را در حوادث مختلف آسانسور نجات دهند.

در سال های اخیر با افزایش ساخت و ساز ساختمان های بلند در کلانشهر تهران، استفاده از آسانسور فراگیر شده است.

گرفتارشدن در اتاقک آسانسور، گیر كردن لباس و اعضای بدن میان اتاقک و چاه آن، سقوط در چاه آسانسور و سقوط اتاقک و … از جمله حوادثی است كه شهروندان هر از گاهی با آن روبرو می شوند و آتش نشانانرا به کمک می خوانند.

با توجه به اینكه در رخداد بعضی از این حوادث استفاده كنندگان آسانسور به دلیل رعایت نکردن اصول ایمنی نقش دارند و این نقش ناخواسته و صرفا به علت ناآشنایی با استفاده از این دستگاه است، آگاهی بیشتر شهروندان با چگونگی استفاده از این وسیله مناسب الزامی است.

طراحان و سازندگان آسانسورها باید مطلع باشند دیواره های چاه آسانسور باید بدون شكاف باشد. تنها جاهای باز مجاز درب طبقات، دریچه های بازدید و سوراخ های محل عبور سیم بكسل و كابل برق و فرمان است. همچنین دیواره های جانبی و سقف چاه آسانسور باید مقاومت مكانیكی كافی برای عملكرد ترمز ایمنی داشته باشد. از سوی دیگر دیواره های جانبی آسانسور باید از مصالح مقاوم مانند بتون و صفحات فولادی باشد.

نصب هر گونه لوله، سیم و تجهیزات دیگر در چاه آسانسور به جزء سیم كشی سیستم روشنایی چاه و كابل های برق مخصوص آسانسور داخل چاه آسانسور ممنوع است.

در همین حال چاه آسانسور باید دارای روشنایی مناسب و مطلوب باشد. دو عدد لامپ در فاصلهنیم متری از بالاترین و پائین ترین نقطه چاه و بقیه به فواصل حداكثرهفت متر با حفاظ و قابلیت روشن و خاموش شدن از موتورخانه و چاهك باید نصب شود.

نوع مطلب : حوادث