تبلیغات
خبری - دستگیری 91 زائر ایرانی حامل موادمخدر

دستگیری 91 زائر ایرانی حامل موادمخدر

نویسنده :نوین رمزی
تاریخ:دوشنبه 26 دی 1390-12:00 ب.ظ

به گزارش ایلنا، براساس قانون جدید عربستان سعودی، امسال برای كشف یك گرم موادمخدر حبس ابد و برای بالای یك گرم حكم اعدام صادر می‌شود. ...


به گزارش ایلنا، براساس قانون جدید عربستان سعودی، امسال برای كشف یك گرم موادمخدر حبس ابد و برای بالای یك گرم حكم اعدام صادر می‌شود.

محمدمسعود زاهدیان با بیان این‌كه طی یك هفته گذشته حدود 30 هزار نفر به حج تمتع مشرف شده‌اند، افزود: با سلسله اقداماتی كه در رابطه با كنترل مبادی خروجی در ایام حج تمتع امسال انجام شده است، 91 نفر در فرودگاه‌های كشور به جرم حمل موادمخدر دستگیر شده‌اند.

وی با اعلام این‌كه از مجموع دستگیرشدگان در هفته نخست حج تمتع امسال، حدود یك كیلوگرم موادمخدر كشف شده است، افزود: 53 نفر از زائران دستگیر شده مرد و 38 نفر از آنان نیز زن بوده‌اند.

مدیركل مقابله با عرضه ستاد اظهار كرد: برخورد قاطع و سخت پلیس فرودگاه در مبادی خروجی كشور، نظارت و پیگیری مراجع قضایی و طراحی مقررات و قوانین سخت و لازم‌الاجرا از سوی كشور،‌ موجب شد تا از خروج حجاج حامل موادمخدر از كشور جلوگیری و آنان برای همیشه ازسفر معنوی حج محروم ‌شوند.

زاهدیان تصریح كرد: پرونده افراد دستگیر شده برای ابطال گذرنامه به مبادی ذی‌ربط ارسال خواهد شد و آنان برای همیشه ممنوع‌الخروج خواهند شد و نخواهند توانست به كشور خارجی دیگری مسافرت كنند.

وی ادامه داد: برنامه‌های پیشگیرانه‌ای كه تاكنون از سوی پلیس فرودگاه و مسوولان سازمان حج و زیارت در زمینه آموزش و توجیه زائران طی ماه‌های اخیر انجام شده، موجب شد تا حمل موادمخدر توسط برخی مسافران حج امسال‌ كاهش یابد كه این اقدامات قابل تحسین است.

این مقام مسوول در ستاد گفت: تمامی بارهای زائران توسط دستگاه‌های الكترونیكی، سگ‌های موادیاب، ایكس‌ری و بادی‌اسكنر كنترل می‌شود، بنابراین آنان توجه داشته باشند كه هیچ نوع ماده مخدری را چه در بار همراه و چه در بار غیر همراه خود حمل نكنند؛ چرا كه از خروج افرادی كه به هر نحو حامل این مواد باشند، جلوگیری می‌شود.

زاهدیان هشدار داد: افرادی كه هنوز به یكی از انواع موادمخدر آلودگی و قصد حمل آن را به عربستان دارند،‌ كاملا متوجه و آگاه باشند كه هر نوع ماده مخدری توسط پلیس كشف می‌شود و در صورت كشف مواد از زائری، هرگز مجوز خروج مجدد برای وی صادر نخواهد شد.

وی یادآور شد: ممنوع‌الخروج همیشگی این زائران از حج، باعث می‌شود كه آنان برای همیشه از فضیلت سفر گرانبهای حج بی‌بهره بمانند و نعمتی كه خداوند متعال برای آنان نازل كرده بود با ناشكری به خاطر حمل موادمخدر تحت شعاع قرار بگیرد و برای همیشه زایل شود.