تبلیغات
خبری - مواجهه امریکا با چشم‌انداز تیره اقتصادی

مواجهه امریکا با چشم‌انداز تیره اقتصادی

نویسنده :نوین رمزی
تاریخ:چهارشنبه 21 دی 1390-05:00 ب.ظوزارت بازرگانی امریکا با انتشار گزارشی، در خصوص رویارویی این کشور با چشم‌انداز نامساعد اقتصادی در آینده نزدیک هشدار داده است....

وزارت بازرگانی امریکا با انتشار گزارشی، در خصوص رویارویی این کشور با چشم‌انداز نامساعد اقتصادی در آینده نزدیک هشدار داده است.


این گزارش موسوم به "توانایی رقابت و نوآوری در امریکا" ضمن ابراز نگرانی درباره از دست رفتن جایگاه پیشرو اقتصادی امریکا در آینده نزدیک، بر وخامت اوضاع اشتغال، درآمد طبقه متوسط، تولید، نوآوری، آموزش و زیرساخت به عنوان عوامل کلیدی در ورای روند رو به کاهش چشم‌انداز اقتصادی در امریکا تاکید کرده است.

بر اساس این گزارش، طی ده‌های گذشته توانایی امریکا در ایجاد مشاغل بدتر شده است و مدت زمانی که در آن همزمان با رشد اقتصادی در سطح کلان، سطح اشتغال ثابت مانده و یا کاهش یافته نیز طولانی‌تر شده است.

در حالی‌که در پی هر بار رکود پس از جنگ معمولا حدود ۶ ماه طول می‌کشد که امریکا به سطح اشتغال پیش از جنگ بازگردد، با این وجود پس از رکود در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ و ۲۰۰۱ بازگشت به سطح اشتغال پیش از رکود به ترتیب ۱۵ و ۳۹ ماه به طول انجامید.

بر اساس این گزارش، همزمان با "رکود" درآمد طبقه متوسط، میزان درآمد یک خانواده متوسط از ۵۳ هزار و ۲۵۲ دلار در سال ۱۹۹۱ به ۵۲ هزار و ۸۲۳ دلار در سال ۲۰۰۷ کاهش یافته است.

این در حالی است که درآمد یک درصد بالایی در جدول توزیع ثروت بین سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۸ هر سال تقریبا ۴ درصد افزایش داشته است.

از آن‌جایی‌که انتظار می‌رفت کسری بودجه تجاری ۵۶۴ میلیارد دلاری امریکا در سال ۲۰۱۰ در سال ۲۰۱۱ افزایش بیش‌تری داشته باشد، این کشور در حال از دست دادن جایگاه‌اش در زمینه تولید نیز است. این امر به ویژه در بخش‌های تولیدی مهم در امریکا نظیر تولیدات بیوتکنولوژیکی، رایانه‌ها، نیمه‌هادی‌ها و روبات‌سازی که به منزله محرک‌های اولیه و اساسی برای آتیه اقتصاد این کشور به شمار می‌روند، چشم‌گیرتر است.

این گزارش همچنین از رو به کاهش بودن روند اختراعات علمی و تکنولوژیکی در امریکا، آن هم در زمانی که بسیاری از کشورهای دیگر در این خصوص به دست‌آوردهای زیادی دست یافته‌اند نیز ابراز نگرانی کرد. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها امریکا در نوآوری بر اساس رقابت در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است.

این گزارش ضمن هشدار در خصوص روند رو به افول نظام آموزشی در امریکا افزود، بر اساس اعلام نتایج ارزیابی‌های صورت گرفته در قالب طرح موسوم به "ارزیابی بین‌المللی دانش‌آموزان" در سال ۲۰۰۳، توانایی حل مسئله در میان دانش‌آموزان امریکایی نسبت به اکثر کشورهای توسعه یافته دیگر در سطح پایین‌تری قرار دارد.

در همین حال، این گزارش با اشاره به وخامت اوضاع زیرساخت‌‌ها در امریکا تصریح کرد، این زیرساخت‌ها نتوانسته‌اند متناسب با آهنگ رشد جمعیت در این کشور رشد کنند.

این گزارش با اشاره به ناهماهنگی بین رشد جمعیت و گسترش زیرساخت دیجیتال در امریکا و محرومیت بخش اعظمی از جمعیت این کشور از دستیابی به زیرساخت دیجیتال افزود، شماری از مردم امریکا از دستیابی به پهنای باند نیز محروم هستند.


نوع مطلب : سیاسی