تبلیغات
خبری - هشدار چین درباره استراتژی نظامی امریکا

هشدار چین درباره استراتژی نظامی امریکا

نویسنده :نوین رمزی
تاریخ:شنبه 17 دی 1390-07:00 ب.ظخبرگزاری شین هوا روز جمعه (۱۶ دی) در مقاله‌ای گزارش داد: " امریکا در حالی که حضور نظامی خود در منطقه آسیا-اقیانوسیه را گسترش می‌دهد، از انعطاف پذیری در سیاست‌هایش اجتناب می‌کند که این مسأله نمی‌تواند به حل مناقشات منطقه‌ای کمک کند." ...

رسانه‌های دولتی چین با انتقاد از تغییر استراتژیک سیاست‌های امریکا به سوی آسیا-اقیانوسیه، واشنگتن را مسئول تنش‌های منطقه‌ای خوانده‌اند.


خبرگزاری شین هوا روز جمعه (۱۶ دی) در مقاله‌ای گزارش داد: " امریکا در حالی که حضور نظامی خود در منطقه آسیا-اقیانوسیه را گسترش می‌دهد، از انعطاف پذیری در سیاست‌هایش اجتناب می‌کند که این مسأله نمی‌تواند به حل مناقشات منطقه‌ای کمک کند."

شین هوا هشدار داد هر گونه نظامی‌گری امریکایی در منطقه آسیا-اقیانوسیه "به جای کمک به برقراری ثبات منطقه‌ای، صلح را به خطر می‌اندازد."

این هشدار یک روز پس از آن مطرح می‌شود که باراک اوباما رئیس جمهور امریکا از استراتژی دفاعی برای گسترش حضور نظامی در منطقه آسیا-اقیانوسیه و تغییر سیاست‌های پنتاگون و تمرکز بر شرق دور پرده برداشت.

اوباما روز پنج شنبه ( ۱۵ دی، ۵ ژانویه) مدعی شد پس از یک دهه "جنگ علیه تروریسم" در عراق و افغانستان، استراتژی جدید پنتاگون، نقطه عطفی در سیاست امریکا برای حفظ برتری نظامی به شمار می‌آید.

چین نگران است که موضع دفاعی جدید واشنگتن با هدف محاصره پکن صورت گرفته باشد. امریکایی‌ها از گسترش قدرت نظامی چین در سال‌های اخیر هم از لحاظ گستردگی و هم از لحاظ توانمندی، نگران هستند.


نوع مطلب : سیاسی