تبلیغات
خبری - راه‌پیمایی پرتغالی‌ها علیه تدابیر ریاضتی‏

راه‌پیمایی پرتغالی‌ها علیه تدابیر ریاضتی‏

نویسنده :محسن ک
تاریخ:یکشنبه 20 آذر 1390-06:19 ب.ظ


صدها نفر از مستمری‌بگیران پرتغال در اعتراض به تدابیر ریاضتی وضع‌شده از سوی دولت در خیابان‌های لیسبون راه‌پیمایی کرده‌اند.
لیسبون ماه گذشته این تدابیر ریاضت­طلبانه را به عنوان بخشی از بودجه ۲۰۱۲ پرتغال به اجرا گذاشت. اجرای این تدابیر ریاضتی در ازای بسته نجات ۷۸ میلیارد یورویی که از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول برای جلوگیری از ورشکستگی در اختیار پرتغال قرار گرفته بود، صورت گرفت.

بر اساس بودجه ۲۰۱۲ پرتغال، علاوه بر قطع پاداش تعطیلات و پایان سال برای مستمری‌بگیران و کارمندان دولت، سطح مالیات در بسیاری از موارد افزایش یافته است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس روز شنبه (۱۰ دسامبر، ۱۹ آذر) گزارش داد، مستمری‌بگیران پرتغالی که پارچه نوشته‌هایی با مضمون "به دزدی تروئیکا نه می‌گوییم" حمل می­کردند، شعارهایی نظیر "هزینه‌های زندگی افزایش یافته و مردم توانایی تحمل آن را ندارند" سر دادند.

تروئیکا به هیئتی متشکل از کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول گفته می‌شود که سازمان‌دهی بسته‌های نجات مالی برای یونان، ایرلند و پرتغال را به عهده دارد.

پرتغال از طریق اتخاذ تدابیر ریاضتی در حال تلاش برای کاهش کسری بودجه‌اش از حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی در سال ۲۰۱۰ به ۵.۹ درصد در سال جاری میلادی است.

پرتغال پس از یونان و ایرلند، سومین کشور منطقه یورو است که درصدد استفاده از بسته نجات اقتصادی می‌باشد.

پدرو پاسوس کوئلو، نخست وزیر پرتغال که ماه ژوئن به قدرت رسید، مبارزه با بحران بدهی را اولویت نخست این کشور دانسته است.


نوع مطلب : سیاسی  اروپا