تبلیغات
خبری - "تهدید ایران به جنگ اتمی جرم است"‏

"تهدید ایران به جنگ اتمی جرم است"‏

نویسنده :نوین رمزی
تاریخ:یکشنبه 4 دی 1390-06:00 ب.ظیک کارشناس برجسته امریکایی حقوق بین الملل می‌گوید، تهدید جنگ هسته‌ای واشنگتن علیه ایران به لحاظ بین المللی، جرمی پذیرفته‌شده تلقی می‌شود....


"تهدید ایران به جنگ اتمی جرم است"‏

یک کارشناس برجسته امریکایی حقوق بین الملل می‌گوید، تهدید جنگ هسته‌ای واشنگتن علیه ایران به لحاظ بین المللی، جرمی پذیرفته‌شده تلقی می‌شود.


فرانسیس بویل، استاد حقوق بین الملل دانشگاه ایلینویز امریکا گفت: وقتی دولت اوباما می‌گوید همه گزینه‌ها علیه ایران بر روی میز قرار دارند، در حقیقت به جنگی هسته‌ای اشاره می‌کند که بر اساس موازین حقوق بین الملل ممنوع است.

وی که در هجدهمین همایش "دموکراسی مستقیم" در فلدکرش اتریش درباره بازدارندگی هسته‌ای سخنرانی می‌کرد افزود: دولت امریکا "به بهانه‌ای کاملا ساختگی" مبنی بر این که شاید ایران از جنگ‌افزارهای هسته‌ای برخوردار شود، این کشور را به حمله تهدید می‌کند.

بویل تصریح کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع جهانی نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای نیز اتهام­ها علیه ایران را به عنوان مواردی "کاملا نادرست" رد کرده است.

این کارشناس حقوقی گفت: بند ۲ منشور سازمان ملل "تهدید و استفاده از زور به جز در موارد دفاع مشروع را ممنوع می‌داند" و جنگ‌های امریکا در افغانستان، عراق و پاکستان "در چارچوب این تعریف قرار نمی‌گیرند."

این استاد حقوق بین الملل تشریح کرد: جنگ‌افزارهای هسته‌ای و "بازدارندگی هسته‌ای هرگز ابزارهایی مشروع برای سیاست دولتی نبوده‌اند اما این سیاست‌ها همواره شیوه­هایی را شامل می­شوند که از نطر بین المللی بی‌قانونی و رفتار مجرمانه تلقی می‌شوند."

بویل همچنین به دکترین جنگ پیشگیرانه جرج بوش، رئیس جمهور پیشین امریکا که به طور رسمی از سوی اوباما رد نشده است، اشاره کرد و افزود: در واقع این دکترین از سوی وکلای نازی برای متهمان نازی در نورنبرگ مطرح و در دادگاه آن کشور رد شد.

وی تاکید کرد: "اگر اکنون اقدامی صورت ندهیم، اوباما و دولت او ممکن است به راحتی جنگ جهانی سوم را بر سر [موضوع هسته ای] ایران که پیش از این توسط جرج بوش آشکارا تهدید شده است، آغاز کنند."

این کارشناس حقوق بین الملل گفت: دولت‌های همه کشورهای برخوردار از جنگ‌افزارهای هسته‌ای همچون امریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس، چین، هند، پاکستان و کره شمالی به خاطر تهدید به نابودی بشریت "مجرم" هستند.

بویل تصریح کرد: "اگر نابودی گروهی از انسان‌ها جرم است، تهدید به نابودی بشریت نیز جرم است."

این استاد دانشگاه گفت: امروز امریکا به خاطر برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و توطئه برای ارتکاب جنایت علیه صلح، علیه بشریت، جنایت جنگی و نسل‌کشی، درگیر "فعالیت‌های جنایی جاری بین المللی" است.

بویل افزود: "بر اساس موازین حقوق بین الملل، طراحی، پژوهش، آزمایش، تولید، ساخت، حمل‌ونقل، آرایش، نصب، ذخیره، فروش، خرید و تهدید به استفاده از جنگ‌افزارهای هسته‌ای جرم است."

وی در پایان نتیجه‌گیری کرد: "رهبران کشورهای عضو ناتو که سیاست‌های هسته‌ای امریکا را همراهی می‌کنند، هم‌دستان این کشور هستند."


نوع مطلب : سیاسی