تبلیغات
خبری - توافق‌نامه تجارت آزاد مرکوسوربا فلسطین

توافق‌نامه تجارت آزاد مرکوسوربا فلسطین

نویسنده :نوین رمزی
تاریخ:چهارشنبه 30 آذر 1390-06:00 ب.ظبلوک تجاری متشکل از ۴ کشور امریکای جنوبی موسوم به مرکوسور توافق‌نامه تجارت آزاد با تشکیلات خودگردان فلسطین امضا کرده ‌است....

توافق‌نامه تجارت آزاد مرکوسوربا فلسطین

بلوک تجاری متشکل از ۴ کشور امریکای جنوبی موسوم به مرکوسور توافق‌نامه تجارت آزاد با تشکیلات خودگردان فلسطین امضا کرده ‌است.


ریاض المالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین و وزرای خارجه کشورهای عضو مرکوسور روز سه‌شنبه (۲۰ دسامبر، ۲۹ آذر) در جریان نشست سران این گروه در مونته ویدئو این توافق‌نامه را امضا کردند. آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اروگوئه اعضای مرکوسور هستند.

المالکی در مراسمی که از سوی دفتر خوزه موجیکا، رئیس جمهوری اروگوئه برگزار شد، تصریح کرد: "امیدواریم (کشورهای مرکوسور) بتوانند برای پایان دادن به مصائب مردم فلسطین به ما کمک کنند."

تمامی کشورهای عضو مرکوسور به همراه ونزوئلا که در حال طی روند پیوستن به این بلوک اقتصادی است، کشور فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.

تشکیلات خودگردان فلسطین با اتحادیه اروپا، ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه عرب نیز توافق‌نامه‌های تجارت آزاد دارد.

به گفته مقامات رسمی، دیپلمات‌هایی از مرکوسور و تشکیلات خودگردان فلسطین به مدت یک‌سال در خصوص این توافق‌نامه مذاکره کرده‌اند.

بازار ترکیبی این بلوک که از بیش از ۲۵۰ میلیون نفر تشکیل شده است، مسئولیت بیش از ۳ چهارم فعالیت‌های اقتصادی در این قاره را به‌عهده دارد.

پیش از امضای این توافق‌نامه تاریخی، تنها یکی از اعضای مرکوسور (آرژانتین) با فلسطین توافق‌نامه تجاری امضا کرده بود.