تبلیغات
خبری - دعوت امریکا از طالبان برای مذاکرات صلح

دعوت امریکا از طالبان برای مذاکرات صلح

نویسنده :محسن ک
تاریخ:پنجشنبه 1 دی 1390-03:50 ب.ظ

 

امریکا با دعوت از طالبان برای مذاکرات صلح در افغانستان، یادآور شده است که واشنگتن در صدد از بین بردن آنان نیست.


جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در کنفرانسی خبری در واشنگتن در همین خصوص تصریح کرد، واشنگتن برگزاری مذاکره با طالبان را با نظارت دولت افغانستان خواستار است.

واشنگتن پس از به راه انداختن یک دهه جنگ درافغانستان، اکنون در صدد افتتاح دفتر نمایندگی برای طالبان در دوحه پایتخت قطر تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی برآمده است.

واشنگتن در تلاش است تا از این طریق زمینه را برای غرب با هدف شروع مذاکرات رسمی با طالبان فراهم آورد.

درهمین حال روز یکشنبه در گزارشی فاش شد که مذاکراتی محرمانه میان امریکا و شبه نظامیان افغان درحال برگزاری است.

در این گزارش به نقل از یک مقام رسمی امریکا آمده است که این مذاکرات اکنون به مرحله اعتماد سازی میان طرفین نزدیک شده است.

بنابر این گزارش، مقام‌های رسمی امریکا مذاکراتی را با رابطان طالبان آغاز کرده‎اند.

بر اساس این گزارش، مذاکرات مذکور عمدتا در آلمان و قطر برگزار شده و گفته می‎شود که نمایندگان ملاعمر نیز در این مذاکرات حضور داشته‌اند.

مقام‌های رسمی امریکایی می‌گویند که آن‌ها حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را از روند مذاکرات صلح مطلع ساخته‌ و قبل و پس ازهر جلسه با وی دیدار کرده‌اند.

این گزارش درحالی منتشر می‌شود که روز دوشنبه یک فرمانده ارشد طالبان برگزاری مذاکرات مخفیانه را با مقام‌های رسمی امریکایی که گفته شده بود به مرحله تعیین کننده‌ای رسیده، تکذیب کرد.

این فرمانده ارشد طالبان یادآور شد: " چه طور این مذاکرات می‌تواند به مرحله‌ای حساس نزدیک شده باشد حال آن که چنین مذاکراتی حتی شروع نشده است."

امریکا به بهانه از بین بردن شبه نظامیان طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی افغانستان را مورد تهاجم نظامی قرار داد. این درحالی است که شکست واشنگتن دراین زمینه، مقام‌های امریکایی را به مذاکراه با طالبان واداشته‌ است