تبلیغات
خبری - امریکا تامین‌کننده ناظر انتخابات روسیه

امریکا تامین‌کننده ناظر انتخابات روسیه

نویسنده :محسن ک
تاریخ:یکشنبه 20 آذر 1390-05:54 ب.ظ


یک گزارش فاش کرد، امریکا در راستای پیشبرد اهداف سیاست خارجی خود "گولوس"، دیده‌بان ناظر انتخابات روسیه را برای بی‌اعتبار کردن نتایج این انتخابات تامین مالی کرده است.
"لایف نیوز"، پایگاه خبری اینترنتی روسی روز جمعه (۱۸ آذر) پست‌های الکترونیکی ادعایی حاوی مکاتبات میان وزارت امور خارجه امریکا را با دیده‌بان ناظر انتخابات پارلمانی روسیه منتشر کرد. در این پست‌های الکترونیکی همچنین جزئیات پرداخت‌های امریکایی برای بی‌اعتباری نتایج آرای پارلمانی این کشور ذکر شده است.

"لایف نیوز" می‌گوید که به ۶۰ مگابایت مکاتبه خصوصی آن‌لاین ارسالی و دریافتی "لیلیا شیبانووا،" مدیر عامل "گولوس" و "گریگوری ملکونیانتس"، معاونش دست یافته است.

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه پیشتر روز پنجشنبه مقامات امریکایی را به تحریک ناآرامی‌های پس از انتخابات در کشور خود متهم کرد و گفت: "هیچ کس نمی‌خواهد شاهد هرج و مرج" در روسیه باشد.

پوتین افزود، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا به مخالفان روس سیگنال‌هایی مبنی بر آمدن به خیابان‌ها و به چالش کشیدن نتایج انتخابات پارلمانی اخیر در این کشور فرستاده است.

این تحولات در پی آن روی می‌دهد که تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به نتایج آراء روز یکشنبه در روسیه برپا شد. طبق نتایج این انتخابات حزب پوتین تقریبا نیمی از آرا را به دست آورد.

برپایه این گزارش، تظاهرکنندگان به همراه شورای ریاست جمهوری حقوق بشر در این کشور خواستار تکرار انتخابات پارلمانی روسیه هستند.

تظاهرات گسترده روز شنبه در "ولادی‌وستوک" آغاز شد. هزاران نفر نیز در اعتراضاتی که از سوی مخالفان در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی سازمان‌دهی شده در سیبری و اورالز شرکت کردند.

کلینتون این اتهام را مطرح می‌کند که در آراء پارلمانی روسیه تقلب و خواستار تحقیقات کامل در این زمینه شده است. روسیه نیز در واکنش به این اظهارات، امریکا و متحدانش را به مداخله در امور داخلی مسکو متهم می‌کند.


نوع مطلب : امریکا  سیاسی