تبلیغات
خبری - کمیسیونرحقوق‎بشر خشونت‎مصررا محکوم‎ کرد

کمیسیونرحقوق‎بشر خشونت‎مصررا محکوم‎ کرد

نویسنده :محسن ک
تاریخ:سه شنبه 29 آذر 1390-02:24 ب.ظ

 

ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اقدام حاکمان نظامی مصر را در به کارگیری خشونت و رفتار غیرانسانی برای سرکوب اعتراضات اخیر در قاهره محکوم کرده است.

نیروهای نظامی و پلیس ضد شورش مصر، در تلاش برای سرکوب مرگ‌بار دور جدید اعتراضات در میدان التحریر قاهره پایتخت مصر، ۱۴ معترض را کشته و بیش از ۵۰۰ نفر دیگر را زخمی کرده‌اند.

این مقام رسمی سازمان ملل روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: "تصاویر و فیلم‎های منتشر شده از معترضان از جمله زنان که در این تصاویر نشان داده شده است که به شدت مورد خشونت و حمله قرار گرفته‌اند، کاملا تکان دهنده است."

این مقام سازمان ملل یادآور شد: "تصاویر مردمی که بر روی زمین کشانده می‎شوند و با چماق بر سرو بدن آن‌ها ضربه وارد می‎شود در فیلم نشان داده می‎شوند. این اقدامات مرگ‌بار و غیر انسانی، نمی‌توانند درپوشش احیای امنیت و یا کنترل مردم مورد توجیه قرار گیرند."

کاربران مصری یک ویدیو کلیپ را از برخورد خشونت‎آمیز نیروهای نظامی با یک زن مصری بر روی اینترنت منتشر کرده‌اند. این تصاویر نشان می‌دهند که نیروهای مصری با حمله بی‌رحمانه به این زن معترض با کشیدن لباس او، وی را به حالت نیمه عریان در خیابان روی زمین می‎کشند.

پیلای یادآ ور شد: "برخی از این موارد که در روزهای پایان هفته به تصویر کشیده شده‎اند از جمله تصویر زنی که به طور نیمه برهنه مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرد، به آسانی قابل شناسایی هستند."

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز روز یکشنبه سرکوب خشونت‎آمیز معترضان مصری را محکوم کرد.

دفتر بان کی مون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: "دبیرکل سازمان ملل از به‌کارگیری خشونت نیروهای امنیتی علیه معترضان به‌شدت احساس نگرانی می‌کند و از مقامات دولت انتقالی (مصر) می‌خواهد که ضمن خویشتن‌داری، به حقوق بشر و از جمله حق برگزاری اعتراضات مسالمت‌آمیز احترام بگذارند."

حضور رسانه‌های بین‌المللی نیز از اعمال خشونت نیروهای مصری علیه معترضانی که خواهان کناره‌گیری فوری شورای عالی نیروهای مسلح از قدرت هستند، جلوگیری نکرد.

شورای عالی نیروهای مسلح در پی انقلاب مردمی در مصر که در ماه فوریه به سرنگونی حسنی مبارک دیکتاتور پیشین این کشور انجامید، قدرت را به‌دست گرفت. با این حال این شورا تا کنون از عمل به وعده‌های خود در خصوص تحویل قدرت به یک دولت غیرنظامی خودداری کرده است.

نوع مطلب : تحولات منطقه