تبلیغات
خبری - "شورای‌همکاری‌خلیج فارس،‌مخالف دموکراسی‏‎"‎

"شورای‌همکاری‌خلیج فارس،‌مخالف دموکراسی‏‎"‎

نویسنده :نوین رمزی
تاریخ:دوشنبه 28 آذر 1390-07:00 ق.ظ


بسیاری از کارشناسان معتقدند تصمیم عربستان سعودی مبنی بر کمک نظامی برای سرکوب معترضان در کشورهای منطقه، از بیم ریاض از مواجهه با چنین جنبش‌های حامی دموکراسی در این کشور نشات می‌گیرد....

"شورای‌همکاری‌خلیج فارس،‌مخالف دموکراسی‏‎

بسیاری از کارشناسان معتقدند تصمیم عربستان سعودی مبنی بر کمک نظامی برای سرکوب معترضان در کشورهای منطقه، از بیم ریاض از مواجهه با چنین جنبش‌های حامی دموکراسی در این کشور نشات می‌گیرد.


در همین حال، پس از این ‌که توکل کامران، برنده یمنی جایزه صلح نوبل، عربستان سعودی را به "مداخله در امور داخلی کشورهای حوزه خلیج فارس" متهم کرد، توجه‌ها به نقش ریاض در سرکوب وحشیانه جنبش‌های حامی دموکراسی در منطقه خلیج فارس به‌ویژه در بحرین و یمن معطوف شد.

پرس تی‌وی برای بررسی نقش عربستان سعودی و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در مقابله با جنبش‌های حامی دموکراسی در این منطقه با داود خیرالله، استاد حقوق در دانشگاه جورج تاون مصاحبه کرده که برگردان آن به شرح زیر است:

پرس تی‌وی: به‌طور تاریخی یک نظم و ترتیب منطقه‌ای وجود داشته است که از اتحاد (رژیم‌های سلطنتی) خودکامه مدرن با امریکا و اسرائیل تشکیل شده است. به نظر شما این نظم و ترتیب منطقه‌ای عوض شده یا در معرض تهدید قرار گرفته است؟

داود خیرالله: خب در ابتدا باید بگویم که وقتی به عربستان سعودی یا کشورهای حوزه خلیج فارس می‌پردازید، این‌که هیچ‌یک از آن‌ها، دولت مشارکتی، دموکراسی، حکم‌رانی قانون، مبارزه با فساد، آزادی‌های بنیادین و تمامی این حقوق اساسی را بپذیرند، تقریبا غیر قابل تصور است. تمامی این امور در این نوع رژیم‌ها مطرود و غیرقابل قبول است.

و متاسفانه آن‌ها در حال حاضر به‌طور کلی از اقدامات ضد انقلابی در دنیای عرب حمایت می‌کنند. و آن‌چه که در یمن، بحرین یا حتی سوریه رخ می‌دهد، شیوه‌آن‌ها در تحریف امور سوریه ، مصر و در مناطق دیگر نوعی دفاع شخصی است؛ هر چه باشد این رژیم‌ها نمی‌توانند دموکراسی را در داخل کشورشان بپذیرند.

پرس تی‌وی: آن‌ها تا کجا پیش رفته‌اند؟ بگذارید مثالی درباره شورای همکاری خلیج فارس بزنیم. آن‌ها از مغرب و اردن خواسته‌اند که به این شورا بپیوندند در حالی که مغرب بخشی از کشورهای حوزه حاشیه خلیج فارس نیست اما می‌تواند به این شورا کمک مالی کند.

خیرالله: این (شورای همکاری) ائتلافی از پادشاهان و شاهزادگان برای دموکراسی مخصوص خود آن‌ها و علیه تمام جمهوری‌ها و رژیم‌های منطقه است. اما چیزی که مشخص است آن‌ها منافعی محکم در حفظ نظم موجود دارند و متاسفانه امریکا حامی بزرگ آن‌ها است. در حالی که امریکا ادعا می‌کند حامی دموکراسی و تغییر است.

پرس تی‌وی: بگذارید راجع به مصر صحبت کنیم. قصد سعودی‌‌ها در این کشور چیست؟ با توجه به این که عربستان سعودی نمی‌خواهد همسایگانی داشته باشد که دارای نظام دموکراسی باشند چون می‌ترسد این امر نظم سیاسی در عربستان را تهدید کند.

خیرالله: به تصویر کلی بهار عربی نگاه کنید، می‌بینید که فعال ترین اعضای اتحادیه عرب، همان اعضای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند و آن‌ها ابزار در اختیار دارند. به عبارت دیگر، پول، رسانه را به عنوان ابزار دارند و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. آن‌ها طراحان این هستند که امور چگونه رو به جلو برود. آن‌ها خواستار این هستند که در مصر حکومتی روی کار باشد که به غرب و عربستان سعودی و کشورهای عضو حاشیه خلیج فارس نزدیک باشد. آن‌ها اجازه دادند که در بحرین دخالت نظامی انجام گیرد تا انقلاب این کشور سرکوب شود. در یمن هم می‌بینیم که در حال انجام چه کاری هستند.

پرس تی‌وی: انجام این امور چه بازخوردی برای آن‌ها خواهد داشت؟ با توجه به اینکه مردم در حال سرکوب شدن هستند.

خیر الله: فکر می‌کنم مردم نهایتا پی خواهند برد که نمی‌توانند برای همیشه تحت سرکوب قرار گرفته و با فساد، بی عدالتی و نداشتن کنترل بر زندگی خود زندگی کنند و نهایتا باید خود بر سرنوشت خود حکمرانی کرده و مستقل شوند.

دولتی که با مشارکت مردم تشکیل شود اساس دموکراسی است و مردم دیر یا زود پی خواهند برد که باید ازاین فاصله عظیم بین حاکمان و مردم کاسته شود و رژیم‌ها تغییر کنند.