تبلیغات
خبری - گینگریچ، این بار فلسطینیان را تروریست خواند

گینگریچ، این بار فلسطینیان را تروریست خواند

نویسنده :محسن ک
تاریخ:یکشنبه 20 آذر 1390-05:50 ب.ظ


نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری امریکا ضمن امتناع از تجدید نظر و عقب نشینی از سخنان جنجالی خود علیه فلسطین، این بار فلسطینیان را "تروریست" نامیده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، نئوت گینگریچ شنبه شب (۱۰ دسامبر، ۱۹ آذر) در جریان یک مناظره انتخاباتی در آیووا ضمن دفاع از سخنان پیشین خود مبنی بر "جعلی خواندن" ملت فلسطین، گفت، این سخنان "از نظر تاریخی و به طور اساسی درست و صحیح است."

این در حالی است که رژیم تل‌آویو در سال ۱۹۴۸، با وادار کردن صدها هزار فلسطینی به ترک خانه و کاشانه‌شان، کشته و مجروح کردن هزاران نفر دیگر و آواره کردن بسیاری از مردم فلسطین به کشورهای عربی همسایه فلسطین، تاسیس شد.

گینگریچ، نخستین مواضع ضد فلسطینی خود را هنگام مصاحبه با یک شبکه خبری طرف‌دار اسرائیل موسوم به "کانال یهود" که در امریکا مستقر است، مطرح کرد.

این نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری امریکا روز شنبه تا به ‌آن‌ جا پیش رفت که گفت، در حالی که دولت کنونی امریکا به ریاست جمهوری باراک اوباما "در حال تلاش برای وادار ساختن اسرائیلی‌ها به ورود به فرایند صلح است یک نفر باید برای گفتن واقعیت شجاعت به خرج دهد؛ این مردم (فلسطینیان) تروریست هستند."

بسیاری از تحلیل­گران سخنان گینگریچ را با هدف وی برای کسب بودجه تبلیغات انتخاباتی از لابی ذی‌نفوذ طرف‌دار اسرائیل در امریکا، مرتبط می‌دانند؛ به‌ویژه با توجه به این حقیقت که همسر سابق وی در دوره‌ای که گینگریچ ریاست مجلس نمایندگان امریکا را به‌عهده داشت برای دولت اسرائیل کار می‌کرد.

سخنان توهین‌آمیز گینگریچ، موجب خشم مقامات فلسطینی شده است؛ فلسطینی­ها این نامزد انتخابات امریکا را به تلاش برای جلب حمایت لابی طرف‌دار اسرائیل به "شیوه‌ای بی‌ارزش و حقیرانه" متهم کرده­اند.

حنان عشراوی از قانون‌گذاران فلسطینی در این زمینه گفت، گینگریچ، "هرگونه ارتباط با واقعیت را از دست داده است." وی، سخنان این نامزد انتخابات امریکا را به‌عنوان "شیوه‌ای حقیرانه و پست برای کسب رای طرف‌داران اسرائیل" توصیف کرد.

فوزی برهوم، سخنگوی حماس نیز با "شرم‌آور و نفرت‌انگیز" نامیدن سخنان گینگریچ، گفت:" این اظهارات، نشان‌دهنده خصومتی به تمام معنا نسبت به فلسطینیان است."

میت رومنی، رقیب گینگریچ و فرماندار پیشین ایالت ماساچوست نیز اظهارات گینگریچ را موجب دشواری بیشتر در روند تلاش برای آغاز مذاکرات صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینیان دانسته است.


نوع مطلب : امریکا  فلسطین