تبلیغات
خبری - انتقاد استرالیایی‎ها ازنابرابری ثروت

انتقاد استرالیایی‎ها ازنابرابری ثروت

نویسنده :محسن ک
تاریخ:جمعه 25 آذر 1390-12:03 ب.ظ


به گزارش خبرنگار پرس تی‌وی ، معترضان جنبش تصرف سیدنی از نابرابری در توزیع ثروت در این کشور انتقاد کرده‌اند.


بر اساس این گزارش، وستپک که دومین بانک بزرگ‌استرالیا به شمار می‌رود، روز چهارشنبه (۱۴ دسامبر، ۲۳ آذر) مجمع عمومی سالیانه‌اش را برگزار کرد. در جریان این نشست، تعدادی از سخنرانان هیات مدیره این بانک از میزان سود ثبت‌شده آن در آخرین سال مالی به خود بالیدند.

وستپک در اوایل نوامبر، سود ثبت شده برای سال مالی ۲۰۱۰-۲۰۱۱ را ۶.۳ میلیارد دلار اعلام کرد که بالاترین نرخ سود بانک‌های این کشور به شمار می‌رود.

هم‎زمان با این امر گیل کلی، مدیر عامل این بانک از برنامه‌اش برای کاهش مشاغل در راستای جبران آن‌چه که وی نوسانات محیط اقتصاد جهانی توصیف کرده بود، خبر داد.

کلی در همین خصوص تصریح کرد که کاهش مشاغل به منزله کلید رشد آتی این بانک به‌شمار می‌رود. قرار است حدود ۸۰۰ نفر از کارکنان این بانک اخراج شوند.

اعضای جنبش تصرف سیدنی با توجه به ارقام اعلام شده در خصوص میزان سود ثبت شده وستپک، از اقدام این بانک در اخراج کارکنان‌اش انتقاد کرده‌اند.

این در حالی است که مدیرعامل وستپک از پاسخ به سوالی در خصوص این‌که آیا حاضر است بخشی از درآمد ۹.۹ میلیون دلاری‌اش را به حفظ شماری از مشاغل در این بانک اختصاص دهد، طفره رفت.

میزان سود اعلام شده این بانک هم‎زمان با گسترش جنبش تصرف سیدنی مطرح شده است؛ هدف این جنبش برجسته کردن میزان تفاوت‌ها در توزیع ثروت بین اعضای هیات مدیره و کارگران است. آن‌ها به این شیوه مدعی‌اند که شرکت‌ها به‌ویژه بانک‌های بزرگ نظیر وستپک به جای نیازهای انسانی با زیاده‌خواهی شرکت‌ها اداره می‌شوند.

وستپک یک بسته نجات مالی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار نیز از بانک مرکزی امریکا دریافت کرده است. به‌علاوه منفعت مالیاتی معادل ۱.۱ میلیارد دلار نیز از طرف دولت استرالیا در اختیار این بانک قرار گرفته است.

به گفته معترضان تصرف سیدنی، خانواده‌های استرالیایی باید بسته نجات اقتصادی دریافت کنند نه بانک‌های بزرگ، چرا که سود این بانک‌ها بر بدهی و وام‌های مسکن روزافزون خانواده‌های استرالیایی استوار است؛ خانواده‌هایی که با توجه به افزایش فزاینده هزینه‌های زندگی، تاب تحمل این بدهی‌ها را ندارند.

بر اساس این گزارش تقریبا از هر ۱۰ استرالیایی، یک نفر در فقر به سر می‌برد و به عقیده تحلیل‌گران، این تعداد در سال‌های آتی افزایش می‌یابد.

پیش‌بینی می‌شود هم‎زمان با نزدیک شدن کریسمس، استرالیایی‌ها بیش از پیش مقروض شوند.