تبلیغات
خبری - تصویب قانون اساسی موقت تونس

تصویب قانون اساسی موقت تونس

نویسنده :محسن ک
تاریخ:یکشنبه 20 آذر 1390-05:42 ب.ظ

               مجلس قانون اساسی تونس، ۴۵ روز بعد از برگزاری اولین انتخابات پس از انقلاب، قانون اساسی موقت را تصویب کرده و راه را برای تشکیل دولت هموار کرده است.

مجلس تونس روز شنبه (۱۹ آذر) با ۱۴۱ رای موافق، ۳۷ رای موافق و ۳۹ رای ممتنع قانون اساسی موقت این کشور را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این رای گیری پس از ۵ روز مذاکرات گسترده برگزار شد. همزمان با برگزاری این مذاکرات، صدها تونسی با اجتماع مقابل مجلس، خواستار آزادی و وقار شدند.

مصطفی بن جعفر رئیس مجلس تونس گفت: "این لحظه‌ای تاریخی و شبی به یاد ماندنی است، امشب سرآغاز تونسی جدید به شمار می‌آید."

قانون اساسی موقت تونس طرحی اجمالی از شرایط و روند سیستم اجرایی، قانون گذاری و قضایی کشور تا زمان تهیه و تصویب پیش نویس قانون اساسی این کشور به شمار می‌آید.

مجلس قانون اساسی تونس هم اکنون یک سال زمان دارد تا قانون اساسی جدید را تدوین و انتخابات ریاست جمهوری و مجلس قانون گذاری را برگزار کند.

به گفته بن جعفر، نامزدی برای پست ریاست جمهوری آزاد است و رئیس جدید دولت عصر دوشنبه (۲۱ آذر) انتخاب می‌شود.

براساس قانون اساسی موقت، رئیس جمهور باید "منحصرا تونسی و مسلمان"، همچنین فرزند خانواده‌ای تونسی و حداقل ۳۵ سال سن داشته باشد.

رئیس جمهور ریاست نیروهای مسلح را در اختیار دارد و سیاست خارجی را تبیین می‌کند و پس از توافق با نخست وزیر می‌تواند مقامات ارشد را عزل کند.

حزب اسلامی النهضه در ماه اکتبر در اولین انتخابات دموکراتیک مجلس قانون گذاری پس از انقلاب مردمی ماه ژانویه که به سرنگونی رژیم زین العابدین بن عالی منجر شد، توانست ۸۹ کرسی مجلس قانون گذاری را از آن خود کند.


نوع مطلب : خاور میانه  سیاسی