تبلیغات
خبری - "غرب مانع اصلاحات در سوریه"

"غرب مانع اصلاحات در سوریه"

نویسنده :محسن ک
تاریخ:سه شنبه 22 آذر 1390-09:49 ب.ظ

 

یک مشاور سیاسی برجسته می‌گوید، امریکا، کشورهای اروپایی و اتحادیه عرب، در بحبوحه انتخابات در سوریه مانع از اعمال اصلاحات در این کشور می‌شوند.

شبکه پرس تی‌وی در ارتباط با این موضوع با جرج جابور، مشاور رئیس جمهوری سابق سوریه مصاحبه‌ کرده است که متن آن در زیر می‌آید:

پرس تی‌وی: مایلم نظر شما را درباره برگزاری انتخابات محلی در سوریه و اهمیت این قدم در راستای اصلاحات در این کشور بدانم.

جابور: خب، به نظر من این خیلی مهم است. وقت آن رسیده است که دولت به مردم خود رجوع کند و نظر آن‌ها را درباره سیاست‌های خود بپرسد. این امر در حوزه شوراهای محلی رخ می‌‌دهد که در ارائه خدمات روزانه به مردم نقش مهمی دارند. همچنین قانون شوراهای محلی جدیدی تصویب شده است که به ارگان‌های شهری قدرت بیشتری می‌دهد. این امر زیر نظر قوه قضاییه انجام شده است.

این برای اولین بار در سوریه است که قوه قضاییه به تنهایی مسئول برگزاری انتخابات است. این تجربه‌ای جدید در سوریه است و من امیدوارم با موفقیت به انجام برسد.

پرس تی‌وی: نظر شما در مورد فشاری که روی سوریه نه فقط از جانب اتحادیه عرب بلکه از سوی کشورهای اروپایی و امریکا وجود دارد سؤال کنم. آیا این فشار به نوعی مانع از روند اصلاحات در سوریه می‌شود؟

جابور: این فشار روی روند اصلاحات تاثیر دارد و هدف از آن قطعا مانع تراشی در راه اصلاحات است. اما اصلاحات ادامه دارد. یکی از (نشانه های) این امر، این انتخاباتی است که برگزار شده است.


هم­زمان، باید گفته شود که مخالفان انتخابات را تحریم کرده‌اند. و این اقدام از سوی بسیاری از سوری‌ها پسندیده نیست. چرا مخالفان نباید در انتخابات شرکت کنند؟ چرا مخالفان نباید صدایشان را از طریق انتخابات منتقل کنند؟ چرا مخالفان نمی‌خواهند از طریق صندوق آراء قدرت خود را نشان دهند؟

من فکر می‌کنم که روند اصلاحات ادامه دارد. امیدوارم که موفق شود. آن چه ما بیش از همه لازم داریم آزادی بیشتر است. آزادی بیان بیشتر؛ این خیلی مهم است. آزادی مشارکت سیاسی از این نظر که اکنون احزاب را داریم بهتر است. دولت تقاضاهایی را برای (تشکیل) احزابی دریافت می‌کند که برابری با دیگر احزاب موجود در عرصه سیاسی را خواستار هستند.

آن چه ما واقعا نیاز داریم و آن چه می‌تواند فورا انجام شود آزادی بیان بیشتر است. این خیلی اهمیت دارد و من معتقد هستم که دولت باید نهایت سعی خود را برای گسترده کردن حدود آزادی بیان به خرج دهد.

پرس تی‌وی: خوشحال هستم که به مخالفان و تحریم این انتخابات اشاره کردید. از کجا دریافتید که آن ها انتخابات را تحریم کرده‌اند؟

جابور: مخالفان، دولت را قانونی نمی‌دانند. به همین خاطر از آن به عنوان بهانه‌ای برای خودداری از مشارکت در انتخابات استفاده می‌کنند.

من فکر می‌کنم که به احتمال زیاد، اکثر مردم، دولت را قانونی می‌دانند و این انتخابات محلی را نیز قانونی می‌دانند؛ این که آن ها آزاد و قادر به ابراز خواسته های خود هستند.

در هر صورت، من تاکنون به شدت این تحریم پی نبرده‌ام. وقتی صندوق آراء بسته شد و روند انتخابات پایان یافت متوجه این موضوع خواهیم شد.

نوع مطلب : تحولات منطقه  امریکا