تبلیغات
خبری - سارکوزی:وتوی‌انگلیس دواروپا به‌وجود آورد

سارکوزی:وتوی‌انگلیس دواروپا به‌وجود آورد

نویسنده :محسن ک
تاریخ:چهارشنبه 23 آذر 1390-04:00 ق.ظ

 

نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه گفته است در پی وتوی اصلاحات معاهده اروپا از سوی انگلیس در اجلاس هفته گذشته، اکنون " دو اروپا " به وجود آمده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکلا سارکوزی دوشنبه (۲۱ آذر) در گفت و گو با روزنامه فرانسوی لوموند، گفت، وی و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نهایت آن‌چه را که می‌توانستند برای متقاعد ساختن دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس به منظورامضای قرارداد اروپا با هدف حل و فصل بحران بدهی که یورو واقتصاد دنیا را تهدید می‌کند، به کار گرفتند.

رییس جمهوری فرانسه یادآور شد : "اما اکنون آشکارا، دو اروپا وجود دارد."

سارکوزی تشریح کرد : "اکنون یک اروپا وجود دارد که خواستار هماهنگی و نظارت بیشتر میان اعضاست و اروپای دیگر که صرفا به منطق بازار واحد وابسته است."

رهبران اروپا هفته گذشته در بروکسل با برنامه‌ها در زمینه یک‌پارچگی عمیق‌تر در میان اعضای منطقه یورو و به ویژه اعمال مجازات برای آن‌دسته ازاعضا که کسری بودجه‌شان بالاتر از سه درصد تولید ناخالص داخلی آن‌هاست، موافقت کردند.

رییس جمهوری فرانسه تصریح کرد: این توافق‌نامه "سالروز به وجود آمدن اروپایی متفاوت" را رقم زده است.

سارکوزی با اشاره به این که انگلیس از بازار واحد اروپا بیرون رانده نخواهد شد در عین حال پافشاری کرد که تلاش کامرون برای محافظت ازمرکز مالی لندن در مقابل قوانین نظارتی اروپا شکست خواهد خورد.

رییس جمهوری فرانسه هشدار داد مخالفت دایم انگلیس با پیوستن به یورو بدون پیامد نخواهد بود.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس، بروسکل را به حملات دایمی علیه بخش بزرگ تجاری لندن متهم کرده‌ است.

این در حالی است که مقام‌های رسمی انگلیس، نیز به طور مخفیانه فرانسه و آلمان را به دلیل تلاش برای سرقت تجاری از مرکز مالی لندن با هدف ارتقا مالی پاریس وفرانکورت مقصر قلمداد می‌کنند.


نوع مطلب : اروپا