تبلیغات
خبری - افشای خطرات پنهانی نیروگاه اتمی اسرائیل

افشای خطرات پنهانی نیروگاه اتمی اسرائیل

نویسنده :محسن ک
تاریخ:چهارشنبه 23 آذر 1390-03:00 ق.ظ

 

یک دادگاه درباره تشعشعات رادیو اکتیو نیروگاه اتمی دیمونا در فلسطین اشغالی فاش کرد، آسیب‌های بهداشتی این نیروگاه پنهان شده بود.


دکتر دان لیتای، یک مهندس ایمنی اسرائیلی که روز دوشنبه (۲۱ آذر، ۱۲ دسامبر) در دادگاه حوزه پتاه تیکواه شهادت می­داد، گفت، هیچ سازمانی مسئول برآورد سطح آلایش هسته‌ای رآکتور نقب تا اواخر سال ۹۰ میلادی نبود.

به گزارش افشاگرانه وب سایت خبری وای‌نت نیوز در ۱۲ دسامبر، این کارشناس همچنین شهادت داده است کارکنان مرکز رآکتور هسته‌ای نقب در نیروگاه هسته‌ای دیمونا، تحت آزمایش‌های "سطحی و ناکافی" در رابطه با تابش پرتوهای رادیواکتیو قرار گرفته‌اند.

این دادگاه اسرائیلی بعد از بررسی این پرونده تعیین می­کند که آیا باید کارکنان سابق این رآکتور را بعد از ابتلا به سرطان، به عنوان قربانیان سوانح مربوط به کار شناخت یا خیر.

۴۴ نفر از کارکنان مراکز رآکتور هسته‌ای نقب و سورک در اواسط دهه ۹۰ میلادی، علیه نیروگاه‌های اتمی مزبور اقامه دعوا کردند. بعضی از شاکیان از آن زمان تا کنون جان خود را از دست داده‌اند.

دکتر لیتای گفت: " حتی اگر سطوح تشعشعات خارجی کارکنان، غیر منظم بود، باید آزمایش‌های بیشتری انجام می‌شد. این کاری است که باید انجام می‌?دادیم اما نکردیم."

رئیس اداره امنیت تشعشعات رادیواکتیو مرکز هسته­ای سورک نیز چندی پیش با شهادتی مشابه در دادگاه، گفت، قربانیان مبتلا به سرطان مرکز سورک، اگر تحت آزمایش‌های پیش گیرانه تابش پرتو قرار می‌گرفتند، سالم می‌ماندند.

دکتر تلما برن گفت: "من با موادی کار کرده‌ام که ماهیت آن‌ها ناشناخته بود. آن‌ها به ما نگفتند که ما در معرض چه چیزی قرار داریم."

گفتنی است مرکز تحقیقات هسته‌ای نقب، یک مرکز اتمی متعلق به رژیم اسرائیل در صحرای نقب است.

گفته می­شود، این نیروگاه به منظور ساخت سلاح‌های اتمی فعال است؛ اکثر کارشناسان دفاعی نیز این امر را تایید کرده‌اند.


نوع مطلب : فلسطین  سیاسی