تبلیغات
خبری - اوباما: ایران هواپیما جاسوسی را بازگرداند

اوباما: ایران هواپیما جاسوسی را بازگرداند

نویسنده :محسن ک
تاریخ:چهارشنبه 23 آذر 1390-02:00 ق.ظ

 

در پی چندین روز سکوت درباره هواپیمای جاسوسی بدون شرنشین که در اختیار نیروهای مسلح ایران قرار گرفته، باراک اوباما از ایران خواسته است این هواپیما را به امریکا بازگرداند.

باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا روز دوشنبه (۲۱ آذر، ۱۲ دسامبر) در کنفرانس خبری مشترک با نوری المالکی نسخت وزیر عراق در واشنگتن گفت: "ما خواستار بازگرداندن این هواپیما شدیم. باید دید ایرانی‌ها چگونه پاسخ خواهند داد."

این درخواست در حالی مطرح شده است که دولت امریکا و سازمان سیا تا کنون از اتخاذ هرگونه موضع‌گیری رسمی پس از پخش تصاویر ویدئویی هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین امریکا از سوی ایران خودداری کرده بودند.

هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آرکیو ۱۷۰ امریکا یکشنبه گذشته در یک نبرد الکترونیک، بر فراز آسمان شهر کاشمر در ۲۲۵ کیلومتری مرز افغانستان با اندک آسیبی در اختیار نیروهای مسلح ایران قرار گرفت.

دو مقام ارشد امریکایی که خواستند نام‌شان فاش نشود، ۱۵ آذر (۶ دسامبر) به شبکه سی‌ان‌ان گفتند که این هواپیمای بدون سرنشین مربوط به بخش عملیات شناسایی سازمان سیا بود که از پایگاه اطلاعاتی امریکا در افغانستان هدایت می‌شد.

این دو مقام امریکایی ادعا کردند سازمان سیا می‌توانست با پرواز این هواپیمای جاسوسی در طول مرز جمهوری اسلامی با افغانستان اطلاعات مورد نظر خود را از درون ایران گردآوری کند.

ایران اعلام کرده است قصد دارد بر روی این هواپیمای جاسوسی که طراحی آن شبیه به بمب‌افکن رادارگریز بی ۲ نیروی هوایی امریکا است عملیات مهندسی معکوس انجام دهد.

تهران با خصمانه خواندن ماموریت هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین امریکایی اعلام کرده است، از این کشور به دلیل نقض حریم هوایی ایران به سازمان ملل شکایت خواهد کرد.

محمد خزاعی نماینده ایران در سازمان ملل روز پنج‌شنبه (۸ دسامبر، ۱۷ آذر) با ارسال نامه‌ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل، "اتخاذ تدابیر آشکار و موثری را برای پایان دادن به این گونه اقدامات خطرناک وغیرقانونی در چارچوب وظایف این سازمان"، خواستار شده است.

وزارت امور خارجه ایران همچنین سفیر سوئیس را به عنوان حافظ منافع امریکا و سفیر افغانستان در تهران را احضار و مراتب اعتراض خود را به این اقدام غیر قانونی واشنگتن اعلام و نقض حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد

نوع مطلب : امریکا  ایران  سیاسی