تبلیغات
خبری - تکبر امریکا در پی تحقیر شدن از سوی ایران

تکبر امریکا در پی تحقیر شدن از سوی ایران

نویسنده :محسن ک
تاریخ:سه شنبه 22 آذر 1390-01:00 ق.ظ

 

باراک اوباما، رییس جمهور امریکا به خاطر نقض حریم هوایی ایران به وسیله یک پهپاد جاسوسی که نقض صریح حق حاکمیت جمهوری اسلامی به شمار می‌رود عذرخواهی نکرده است.

شبکه پرس تی‌وی با ادوارد پک، سفیر پیشین امریکا در عراق درباره این حادثه که طی آن ایران در پی به زمین نشاندن یک پهپاد جاسوسی امریکایی در خاک خود در نزدیکی مرز افغانستان به فن‌آوری این پهپاد پیشرفته دست یافت، گفت‌وگو کرده است.

پک در این گفت‌وگو توضیح می‌دهد که چگونه قطعی روابط دو کشور بر روابط کنونی آنها تاثیر گذاشته است.

جزئیات این مصاحبه به شرح زیر است:

شبکه پرس تی‌وی: لطفا واکنش اولیه خود را نسبت به بیانیه اوباما بیان کنید؛ نه تنها هیچ­ عذرخواهی به خاطر نقض حق حاکمیت ایران صورت نگرفته، بلکه وی خواستار بازگرداندن این پهپاد است.

پک: بله، این از مواردی است که من آرزو می‌کنم هر کسی از آن اجتناب کند. ایران و امریکا هر دو اظهارات خصمانه‌ای علیه یکدیگر بیان می‌کنند و حال ما این حادثه را داریم که باید عامل شرمندگی آَشکار هر کشوری باشد و البته عامل خشم عمومی در ایران.

او خواسته که (این پهپاد) بازگردانده شود و من فکر می‌کنم در عالم سیاست لازم است که وی به عنوان رییس جمهور امریکا خواستار بازگرداندن آن شود. شاید کسی امیدوار باشد که باید عذرخواهی صورت گیرد، توضیحی داده شود، چیزی باید انجام شود.

این دو کشور واقعا سال‌هاست که با یکدیگر صحبت نکرده‌اند و این کار را برای آنها مشکل می‌کند که به شکل دیپلماتیک رفتار کنند ـ که با انعطاف و گشادگی اظهار نظر کنند.

بنابر این ما الان میانه را گرفته‌ایم و فکر می‌کنم امریکا باید شرمنده باشد. اما ظاهرا شرمنده نیست و نمی‌گوید، "ما حریم هوایی شما را نقض کردیم، آن را برگردانید، پهپاد ما را برگردانید." من فکر نمی‌کنم که به هیچ‌وجه این امر به شرایط کمک کند.

پرس تی‌وی: با توجه به این که تهران در ارتباط با نقض قلمرو هوایی ایران، در سازمان ملل شکایت کرده است، شما فکر می‌کنید وضعیت چگونه پیش رود؟

ادوارد پک: این دعواها باید در سازمان ملل مطرح شوند که البته به طور سنتی در برطرف کردن مناقشات بین اعضای خود با مشکل روبرو بوده است. در جایی که امریکا حق وتو دارد، به نظر می‌رسد برای ایران خیلی دشوار باشد که به هدف خود برسد. من نمی‌دانم سازمان ملل به این مسأله چگونه رسیدگی می‌کند.

با وجود این، اگر پرونده به شورای امنیت برود، امریکا در مورد هرگونه اقدام این شورا نفوذ دارد.

پرس تی‌وی: امریکا با ارسال یک پهپاد برای جاسوسی و سپس قانونی تلقی کردن آن، چه سیاستی را پایه گذاری می‌کند؟

پک: سؤال همیشه این است که هر طرف چه موضعی را اتخاذ می‌کند. امریکا اکنون ادعا می‌کند، این امر به نفع مردم منطقه است چرا که ایران تهدیدی جدی به شمار می‌رود؛ ایران هم موضعی مخالف می‌گیرد و سپس مردم تصمیم خواهند گرفت و قضاوت می‌کنند.

من در تمام زندگی خود یک دیپلمات بوده‌ام. هیچ چیز در این جهان نمی‌تواند دو طرف را از مذاکره بازدارد. امریکا و شوروی زمانی که دو ابرقدرت دنیا بودند، تماس‌های ثابتی داشتند. امریکا باید قادر به این کار باشد. شما با صحبت هیچ چیز را از دست نمی‌دهید. اما اگر مذاکره نکنید ممکن است به اندازه زیادی بازنده شوید.نوع مطلب : امریکا  ایران